İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

A vitamini: Bağışıklık sistemi, üreme ve görme fonksiyonları için çok önemlidir. En yüksek “tatlı patates” de bulunur (İskenderun ve Niksar da yetişiyor). 100 gram tatlı patateste günlük A vitamini ihtiyacının 3 katı vardır. Diğer kaynaklar; ciğer, ıspanak, havuç, balık, süt, yumurtadır.

B6 vitamini: Kan hücrelerinin yapımında, kan şekerinin dengelenmesinde ve antikor yapımında önemlidir. Ciğerde çok miktarda bulunur, bunun dışında nohut da zengin bir kaynaktır.

B12 vitamini: Sinir sistemi, DNA ve kan hücresi yapımında önemlidir. Eksikliğinde kansızlık, halsizlik ve yorgunluk görülür. Ciğer, somon ve ton balığında yüksek oranda bulunur.

C vitamini: En önemli antioksidandır. Protein sentezi ve metabolizmasında çok önemlidir. Turunçgiller en büyük kaynağıdır ayrıca tatlı kırmızı biberde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Diğer kaynaklar; kivi, brokoli, bürüksek lahanasıdır.

D vitamini: Vücutta kalsiyum dengesini sağlar ve kemiklerin yapısını korur. Hücre büyümesinde önemlidir. Somon gibi yağlı balıklarda, süt ve süt ürünlerinde ve portakal suyunda bulunur.

E vitamini: Çok güçlü antioksidandır. Bağışıklık sisteminde, kan damarlarının sağlığında ve pıhtılaşmada önemlidir. Buğday özü yağı en önemli kaynağıdır. Çoğu kişi ay çekirdeğinden E vitamini almaktadır.

K vitamini: Kanın pıhtılaşması için elzem bir vitamindir. Yeşil yapraklı tüm sebzelerde bulunur.

 

                                                              

Geri Dön