İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Çocuklarda hipotiroidi

Doğumsal hipotiroidi bebeklik döneminde en sık görülen endokrinolojik hastalık olup, tanı ve tedavinin gecikmesi ile geri dönüşümsüz zeka geriliğine neden olur. Ülkemizde 2006 yılından beri TSH ölçümü yapılarak yeni doğan bebeklerde tarama yapılmaktadır.


Ülkemizde 3000 doğumda bir karşılaşılır, Down Sendromunda daha sık görülür. Doğumsal hipotiroidi’nin çeşitli nedenleri vardır.

  • İyot eksikliği nedeni ile olan hipotiroidi tedavisi en kolay olan durumdur. Annede iyot eksikliği olması veya annede hipotiroidi olması nedeniyle oluşur. Bu nedenle gebelerde iyot alımı çok önemlidir.
  • Tiroid bezinin olmaması veya gelişmemiş olması, tiroid hücresinin iyodu yakalayamaması, hormon sentez edememesi daha nadir görülen nedenlerdir

En sık başvuru nedeni gelişme geriliği, konuşma ve yürüme sorunudur. Çocukta enerji azlığı, kabızlık ödemli yüz görünümü ve dilde büyüme dikkati çeker. Bu belirtiler ağır hipotiroidi olan çocuklarda görülür. Kuşku duyulan durumlarda Çocuk Endokrin Uzmanına başvurmak gerekir.