İletişim

Adres: Fulya mah. Büyükdere cad. 74/A No: 60. Torun Center Mecidiyeköy. 34394 (Eski Ali Sami Yen Stadı Yeri)

Telefon: 0535 642 07 73

Boyun tomografisi ve MR

Tiroid bezinin yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntülemesi sağlanır. Ancak tiroid dokusunun değerlendirilmesinde ultrasonografiden daha üstün bir yöntem yoktur.

BT ve MR her tiroid hastasında istenmez. İç guatr varlığında, tiroid dokusunun göğüs boşluğunda hangi seviyeye indiğini belirlemek için BT veya MR çektirilir. Tiroid kanseri olduğu bilinen ve kanserin boyunda bulunan doku, organ veya damarlara yayılma şüphesi varsa yine bu ileri görüntüleme tetkikleri yaptırılır. Uygulamada tiroid hastalıklarının sadece %10-15’inde BT veya MR istenmektedir.


                   

                           BT: Akciğer metastazı                         BT: Dev guatr

 

                      

                    BT: İç guatr'ın görünümü

 

         

Anahtar kelimeler

tiroid, tiroit, tiroid kanseri, guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri ameliyatı, guatr ameliyatı, guatr kanseri, nodül, iğne biyopsisi, endokrin, endokrin cerrahisi, iç guatr, zehirli guatr, haşimato, hashimoto, tiroid iltahabı, graves hastalığı, atom tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi, iyot, iyotlu tuz, nodüllü guatr, tiroid yetmezliği, hipotiroidi, şişmanlık, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alma, hipertiroidi, paratiroid, osteoporoz, kemik erimesi, parathormon, D vitamini, adenom, paratiroid adenomu, ses telleri, ses kısıklığı